1. pl
  2. en
14 lutego 2023

Bieszczadzki Park Narodowy 

Bieszczadzki Park Narodowy powstał w roku 1973 i obejmuje swoim zasięgiem najbardziej malownicze i wartościowe przyrodniczo części Bieszczadów Zachodnich, których powierzchnia wynosi 29 200 hektarów. Z tej powierzchni, 3 045 hektarów jest objętych ścisłą ochroną - włączając w to cały obszar połonin i najwyższych szczytów.

 

Blisko 80% powierzchni parku zajmują lasy, zdominowane przez buki z niewielką domieszką jodły i jaworu. W warstwie połonin, które są jednym z największych atrakcji turystycznych i przyrodniczych, występuje wiele rzadkich roślin wysokogórskich, typowych dla wschodnich Karpat. Jest to blisko 800 gatunków roślin naczyniowych, 500 gatunków porostów i około 1000 gatunków grzybów. W parku występuje też wiele gatunków zwierząt, takich jak jeleń karpacki, sarny, dziki, żubry, łosie, a także stada wilków. Ryś jest symbolem parku i znajduje się w herbie.

Bieszczadzki Park Narodowy razem z parkami na Ukrainie i Słowacji tworzą chroniony obszar "Rezerwat biosfery Karpaty Wschodnie".

W parku została stworzona sieć szlaków turystycznych, których długość wynosi 130 kilometrów. Można je przebywać pieszo, konno lub na rowerze. Ciekawą atrakcją jest też przejazd historyczną kolejką bieszczadzką.

 

Strona Bieszczadzkiego parku narodowego 

Wszelkie prawa zastrzeżone @ Bukowina Bieszczady. Wykonanie kreacyjna.pl 

bukowina.bieszczady@gmail.com

516 700 199

Dwernik 3

38-713 Lutowiska

pow. bieszczadzki

mail ikona
telefon ikona
Domki w Bieszczadach