Bieszczadzki Park Narodowy powstał w roku 1973 i obejmuje swoim zasięgiem najbardziej malownicze i wartościowe przyrodniczo części Bieszczadów Zachodnich, których powierzchnia wynosi 29 200 hektarów. Z tej powierzchni, 3 045 hektarów jest objętych ścisłą ochroną - włączając w to cały obszar połonin i najwyższych szczytów.
Blisko 80% powierzchni parku zajmują lasy, zdominowane przez buki z niewielką domieszką jodły i jaworu. W warstwie połonin, które są jednym z największych atrakcji turystycznych i przyrodniczych, występuje wiele rzadkich roślin wysokogórskich, typowych dla wschodnich Karpat. Jest to blisko 800 gatunków roślin naczyniowych, 500 gatunków porostów i około 1000 gatunków grzybów. W parku występuje też wiele gatunków zwierząt, takich jak jeleń karpacki, sarny, dziki, żubry, łosie, a także stada wilków. Ryś jest symbolem parku i znajduje się w herbie.
Bieszczadzki Park Narodowy razem z parkami na Ukrainie i Słowacji tworzą chroniony obszar "Rezerwat biosfery Karpaty Wschodnie".
W parku została stworzona sieć szlaków turystycznych, których długość wynosi 130 kilometrów. Można je przebywać pieszo, konno lub na rowerze. Ciekawą atrakcją jest też przejazd historyczną kolejką bieszczadzką.
Wszelkie prawa zastrzeżone @ Bukowina Bieszczady. Wykonanie kreacyjna.pl
Dwernik 3
38-713 Lutowiska
pow. bieszczadzki