1. pl
  2. en
14 lutego 2023

Tarnica

Tarnica jest szczytem w polskiej części Bieszczadów, który sięga 1364 m n.p.m. i jest najwyższy w tym paśmie. Jednak na Ukrainie jest wyższy szczyt o nazwie Pikuj (1408 m n.p.m.) o 44 metry.

 

Na szczycie Tarnicy znajduje się krzyż o wysokości 8,5 metra, który postawiono w 2000 roku na pamiątkę wizyty Karola Wojtyły w 1953 roku. Nazwa "Tarnica" pochodzi od rumuńskiego słowa "tarniță", co oznacza "siodło", ponieważ Tarnica i Szeroki Wierch wyglądają jak siodło, gdy patrzy się na nie z Wołosatego. Z szczytu Tarnicy rozciąga się piękna 360-stopniowa panorama obejmująca m.in. Bukowe Berdo, Krzemień, Halicz, Rozsypaniec, ukraińską część Bieszczad z Pikujem, a także Połoninę Caryńską i pasmo graniczne z Małą i Wielką Rawką.

 

Najpopularniejsze szlaki turystyczne na Tarnicę zaczynają się w Wołosatem i Ustrzykach Górnych. Proponujemy trasę wychodzącą z Wołosatego, która prowadzi na Tarnicę, a także na Halicz i Rozsypaniec. Mimo długości trasy (około 21 km) uważamy, że jest to najpiękniejsza trasa w polskiej części Bieszczad, i warto się na nią wybrać.

Wszelkie prawa zastrzeżone @ Bukowina Bieszczady. Wykonanie kreacyjna.pl 

bukowina.bieszczady@gmail.com

516 700 199

Dwernik 3

38-713 Lutowiska

pow. bieszczadzki

mail ikona
telefon ikona
Domki w Bieszczadach